UVANLIGE GJESSTER: Disse to grågåsene ble observert på Tårnåsen av Oppegård Avis tirsdag morgen.

Gjess - det er vår på Tårn(g)åsen!

Tirsdag morgen ble Valhallaveien forvandlet fra et vedvarende bussinferno til et stort vårtegn.

Publisert

Harde nyheter er vel og bra, men nettopp fordi vi i lokalpressen stort sett løper etter blålys og frustrerte politikere, på jakt etter store overskrifter, så er det ekstra hyggelig når man får små glimt av hverdagen i Oppegård.

Som i dag tidlig ved 08.30-tiden da denne grågås-duoen* tuslet rundt i den beryktede Valhallaveien - trolig helt uvitende om hvilket kaos bakken nok en gang har sørget for i vinter.

Usikker årsak til besøket

Oppegård Avis var i det gjesstmilde hjørnet og stoppet selvsagt høflig for å vente på en mulig passering av veien, men paret, fra nå av kalt herr og fru Tårngåsen, valgte eksemplarisk nok å kun benytte seg av fortauet. 

Om besøket skyldtes en mellomlanding eller om dette var en slags gås-akte aksjon fikk vi egentlig aldri svaret på.

SKAL, SKAL IKKE: Om de tenkte «Yes we can» vites ikke, men de droppet i alle fall krysningen så lenge Oppegård Avis var på plass.

Fakta om grågås:

  • Grågås er en kystbunden overflatebeitende sjø- og våtmarkstilknyttet fugleart.
  • Arten regnes som en kortdistansetrekkfugl.
  • Hannen kalles gasse og hunnen gås. Vestlig grågås hekker i Norge.
  • Grågjess er vegetarianere.
  • Arten foretrekker åpne vannrike habitat, ofte omgitt av rik kantvegetasjon og/eller gressrike områder
    • Kilde: Wikipedia

Sikre vårtegn

I tillegg til hestehov, kø ved bilvasken og årets første allergireaksjoner, er vel diverse gåseoppdagelser et av de sikreste vårtegnene som finnes i vårt distrikt. 

Selvsagt i tillegg til at de første motorsyklistene begynner å røre på seg.

Så da vi fikk både en motorsyklist og et gåsepar på ett og samme bilde, er det vel egentlig ikke så mye mer å si om denne saken.

VÅR PÅ TÅRNÅSEN: Da to sikre vårtegn møttes på Tårnåsen, var nok dessverre fascinasjonen for hverandre ensidig.

(*Relativt sikre kilder Oppegård Avis har vært i kontakt med forteller at dette er grågås, så om dette skulle vise seg å være feil, så må vi vurdere kildenettverket vårt.)

Powered by Labrador CMS